Ak vaša orchidea začína chradnúť, objavia sa na nej mušky, zastaví sa vývoj koreňového systému a stopiek, a listy začnú žltnúť, potom sú to jasné znaky, že potrebuje novú pôdu. S veľkou pravdepodobnosťou sa v starej pôde vyvinulo plesňové ochorenie. Nová zmes nielen pomôže obnoviť orchideu prirodzenou cestou, ale dodá jej aj silu na budovanie koreňov a kvetov!
V prvom rade treba orchideu vybrať zo starej pôdy a rukami odstrániť staré, vysušené, tzv. hubovité a duté korene, pričom treba chrániť žlté a zdravé korene. Potom opláchnite korene pod tečúcou vodou.
Pred presadením do novej pôdy je potrebné dezinfikovať korene a listy od plesní a škodcov. Dezinfikovať môžete citrónovou vodou (navlhčite vatový tampón do šťavy z polovice citróna a vody a pretrite listy) a vodou s peroxidom vodíka (1 polievková lyžica peroxidu na 0,5 l vody, korienky nastriekajte pomocou rozprašovača). Ak na koreňoch vidíte hnilobu, pred výsadbou do novej pôdy ponorte špičky koreňov do škorice.
Teraz vezmite nový kvetináč. Pamätajte, že korene orchidey sa dobre vyvíjajú v stiesnenom kvetináči. Črepník by mal mať na dne veľké drenážne otvory a keramzit. Najlepšia pôda pre orchidey je borovicová kôra.
Zakúpená pôda v obchode môže byť kontaminovaná patogénnymi baktériami, preto je nebezpečné do nej presadiť oslabenú rastlinu. Okrem borovicovej kôry môžete použiť aj kokosové škrupiny. Odporúča sa tiež pridať mach, ktorý bol predtým dezinfikovaný octom. Kvetináč naplňte nasledovne: keramzit, potom vrstvu škrupín z kokosových orechov, vrstvu machu, potom vrstvu borovicovej kôry. Táto zmes pomôže orchidei rýchlo sa rozvíjať.