Una vez y para siempre, grábatelo en la cabeza: ¡La orquídea no necesita fertilizantes caros, le basta con azúcar común!

Ak sa vám stalo, že ste presadili orchideu a nedarí sa jej, nechtiac ste ju poškodili, alebo jednoducho dlho – predlho nekvitne, skúste tento tip, mňa ešte nesklamal.

A to orchideám nedávam ani špeciálne hnojivá.

Pre mňa je jednoznačne najväčší zázrak pre túto rastlinu cukor. Jedna pani mi raz povedala, že cukor pre orchideu je ako antibiotikum pre človeka.

Stačí ho správne použiť a orchidea sa naštartuje.

Na čo funguje cukor? Na zvädnuté rastliny, na rastliny, ktoré ste nechtiac poškodili pri manipulácii, na rastliny, ktoré dlho nekvitli, na staršie rastliny, ktorým chýba energia.

Ako na to? Ja som túto kúru použila na sestrinu orchideu, ktorá bola naozaj už na vyhodenie.

V litri vody som rozpustila 1 lyžičku cukru a do tohto kúpeľa som ponorila orchideu a nechala máčať asi 8-9 hodín (uvádza sa, že sa môže nechať aj celý deň).

Potom som ju ešte na hodinu namočila do odstátej vody.

To je všetko, keď som ju vybrala z vody, uložila som ju na obvyklé stanovisko a hneď som si všimla, že listy má plnšie a aj kvety sa zdvihli.

Na druhý deň už vyzerala oveľa lepšie a postupne sa úplne zotavila – pre moju sestru zázrak, pre mňa jednoducho cukor.

Takto vyzerá moja orchidea, sestrina purpurová dokonca nahodila najviac pukov, odkedy ju doma má!

S pozdravom, Evka z Ilavy

Tak nezabudnite

Ak sa stane, že vaša orchidea je po presadení poškodená, nekvitne, alebo ste ju nechtiac poškodili, vyskúšajte tento tip, ktorý ma ešte nikdy nesklamal.

Jednoducho nepoužívam žiadne špeciálne hnojivá pre orchidey. Pre mňa je najväčším zázrakom pre túto rastlinu cukor. Jedna dáma mi dokonca povedala, že cukor pre orchideu je ako antibiotikum pre človeka. Stačí ho správne použiť a orchidea sa naštartuje.

Na čo funguje cukor? Na zvädnuté rastliny, na rastliny, ktoré ste nechtiac poškodili pri manipulácii, na rastliny, ktoré dlho nekvitli, na staršie rastliny, ktorým chýba energia.

Ako na to? Ja som túto kúru použila na sestrinu orchideu, ktorá bola naozaj už na vyhodenie.

V litri vody som rozpustila 1 lyžičku cukru a do tohto roztoku som ponorila orchideu, nechala som ju máčať asi 8-9 hodín (uvádza sa, že sa môže nechať aj celý deň).

Potom som ju ešte na hodinu namočila do odstátej vody.

To je všetko, keď som ju vybrala z vody, uložila som ju na obvyklé stanovisko a hneď som si všimla, že listy sú plnšie a aj kvety sa zdvihli.

Na druhý deň už vyzerala oveľa lepšie a postupne sa úplne zotavila – pre moju sestru zázrak, pre mňa jednoducho cukor.

Takto vyzerá moja orchidea, sestrina purpurová dokonca nahodila najviac pukov, odkedy ju máme doma!

S pozdravom, Evka z Ilavy

A nezabudnite:

Poškodenej alebo zvädnutej orchidey skúste pomôcť kúpeľom v cukrovom roztoku, ktorý pripravíte z jednej čajovej lyžičky cukru a jedného litra vody.

Potom ju ešte na hodinu vložte do vlažnej vody.

To je všetko!

Ďalšie triky s cukrom:

  • Lyžička do každého črepníka: Takmer všetky kvitnúce izbovky milujú sladké (dokonca aj kvitnúce kaktusy) – samozrejme, nie vo veľkej dávke, avšak trocha cukru v zálievke ich dokáže stimulovať a nabiť energiou. Cukor môžete jednoducho pridávať pred zálievkou – 1/2 lyžičky na črepník s priemerom najmenej 10 cm (jednoducho rozsypeme na pôdu), alebo pripraviť zálievku s cukrom. ½ lyžičky cukru na 250 ml vody. Používame ako simulant 1x za mesiac, v období pred kvitnutím (keď rastlina začína nahadzovať puky).
  • Zničí háďatká v záhrade: Ak rastliny vo vašej záhrade vyzerajú nezdravo a na koreňoch sa im objavujú uzliny, pravdepodobne sa stali obeťami nájazdu háďatiek. Tieto drobné červíky napadajú korene. Útoku nenápadných škodcov zabránite, ak im pripravíte nehostinné prostredie z cukru. Na každých 25 štvorcových metrov záhrady rozsypte zhruba 2 kilogramy cukru. Mikroorganizmy živiace sa cukrom tak zvýšia množstvo organických látok v pôde a svojou činnosťou vytlačia nebezpečných votrelcov.
  • Záhradkár a kvetinár v jednom: Vädnú vám kvety a neviete čo s tým? Posvieťte si lepšie na ich korene, problémom môžu byť hlísty, ktoré ich napádajú. Skúste preto do zeminy pridať cukor, ktorý podporí aktivitu prospešných baktérií a mikroorganizmov. Tie sa postarajú o maximálne nepriateľské prostredie pre ďalšie hlísty. Cukor je vhodné spolu s octom pridávať raz za čas do vody pri bežnom polievaní. Približne dve lyžice cukru a dve lyžice octu na pol litra vody vám zabezpečia extra výživu pre kvety. A aby boli také krásne nielen v záhrade, ale aj vo váze, cukor s octom pre dlhšiu čerstvosť pridajte aj do nej.
  • Rýchlo si očistíte zamastené, špinavé ruky.

Zostala vám na rukách kopa mastnoty, špiny alebo farby?

Zašpinené ruky jednoducho a dôkladne očistíte, ak si do dlaní nasypete menšiu dávku kryštálového cukru a prilejete rovnaké množstvo olivového oleja.

Potom si ruky opatrne a jemne šúchajte.

Nakoniec ich starostlivo utrite a osušte.

Kryštály cukru pôsobia abrazívne a pomôžu oleju odstrániť tuk, farbu aj špinu. Vaše ruky budú zasa čisté, hebké a vláčne.

Cukor + droždie = zázračná kombinácia do každej záhrady

Pasca na komáre – funguje vnútri aj vonku

Táto pasca pascou, priťahuje omnoho viac, ako vaša krv. Stačí dať na niekoľko miest napríklad okolo terasy alebo do bytu. Verte, že tejto „dobrôtke“ nemôžu komáre odolať, von sa z nej už ale nedostanú.

Potrebujeme:

  • 3 dl vody – asi 1 hrnček
  • ¼ hrnčeka hnedého cukru
  • 1/4 lyžičky sušeného droždia (môže byť aj čerstvé)
  • priehľadnú dvojlitrovú pet fľašu

Ako na to: Fľašu prerežte na polovicu. Hnedý cukor dajte do teplej vody a miešajte, až kým sa rozpustí. Vyrobený sladký roztok nechajte vychladnúť a potom ho nalejte do spodnej časti fľaše. Pridajte kvasnice, ktoré netreba miešať. Kvasnice produkujú oxid uhličitý, ktorý veľmi intenzívne láka komáre. Hornú polovicu fľaše obrátene vložte do spodnej. Ak spolu nedržia, zlepte ich izolačnou páskou. Spodnú časť fľaše omotajte niečím čiernym alebo ju jednoducho načierno zafarbite. Horná časť ostáva číra. Celý trik spočíva v tom, že komáre milujú úkryty na tmavých miestach a zvlášť tam, kde cítia oxid uhličitý. Zmes si môžete dávkovať do viacerých fliaš.

Elixír života pre vaše rastliny

Potrebujeme:

  • 50 g čerstvého droždia
  • 1 liter teplej vody
  • 1 lyžicu cukru

Postup: Zamiešajte a nechajte 1 deň odležať. Potom riedte v pomere 1:5 (1 diel výživy, 5 dielov vody) a zalejte pol litrom zmesi každý ker. Ak nemáte čerstvé droždie, zmes sa dá pripraviť z 1 lyžičky sušeného droždia. Tento objem hnojiva vystačí na 10 rastliniek. Korene rastlín sú po tomto životabudiči vyživené na celú sezónu.

Veľká pomoc pre včely

Včely medonosné sa veľmi unavujú počas zbierania peľu a potom potrebujú viac vitality, aby sa vrátili do úľa.

Preto ich často nájdeme na zemi bez života – nemali dostatok energie, aby sa vrátili do úľa.

Aby ste včely ochránili a dodali im dostatok energie, dodajte im cukor s vodou.

Stačí zmiešať 2 lyžice bieleho granulovaného cukru s 1 polievkovou lyžičkou vody a nechať lyžicu voľne položenú s touto zmesou, kde sa k nej môže včela dostať.